A helyes pataápolás + így kerüld el a csüdsömört
Az egészséges pata a megfelelő takarmányozás, gondozás és a helyes almozás együttesének eredménye.
A mai talajviszonyok miatt a lovak patájának növekedése, és azok kopása általában nincs összhangban. Ezért elengedhetetlen a pata rendszeres, 6-8 hetenkénti körmölése és mindennapos gondozása.
A kopás mértékétől függően patacipő viselése vagy a paták patkolása is indokolt lehet. A patkó vagy a patacipő jobban véd a kopás ellen, különösen akkor, ha a ló gyakran jár kavicsos vagy aszfaltos úton. A patkolás akkor is előnyt jelenthet, ha a lónak korrigálni kell a lábállását (pl.: gyógypatkóval). A patkóba becsavart patkósarok - különösen csúszós talajon - segít a lónak a biztosabb talajfogásban.
Általában azonban az a legegészségesebb, ha a ló "mezítláb", vagyis patkó nélkül mozoghat.♥︎
Négylábú barátod patái így maradnak rugalmasak, ellenállóak és egészségesek:
• érdemes minőségi, ásványi anyagokban gazdag takarmányt etetni,
• a patákat naponta át kell vizsgálni, és meg kell tisztítani, amikor a ló kijön az istállóból vagy bejön a karámból/legelőről (kő, kavics ne szoruljon bele),
• az alomnak (szalma, forgács) mindig tisztának és száraznak kell lennie,
• kerülni kell a sárban való tartós állást és a nedves, sáros réteket
Melyik termék milyen patához való?
1) Egészséges paták rendszeres gondozása
A paták rendszeres ápolásához - hogy az rugalmas maradjon - a patakrém vagy a pataolaj különösen alkalmas. Szabályozzák a pata folyadékháztartását, és elősegítik a szaru stabilitását és növekedését.
A zsírozás/olajozás gyakorisága elsősorban a pata állapotától függ. Ideális esetben elég hetente 2-3 alkalommal vékonyan bekenni az egészséges patákat.
Ha a 100%-ban természetes összetevőket tartalmazó termékeket részesíted előnyben, akkor a Natural Hoof Oil vagy a Natural Hoof Cream a legjobb választás. Az értékes növényi olajok (avokádó-, repce-, ricinus-, jojoba-, madulaolaj) táplálják a pataszarut, az antibakteriális hatású oregánóolaj pedig védelmet biztosít a gombák és baktériumok ellen.
2) Törékeny, száraz, repedezett vagy kemény paták
Első körben érdemes az állatorvossal egyeztetni, aki vérvizsgálatot javasolhat. Majd következhet egy minőségi pataolajjal végzett kúraszerű kezelés:
1. hét: napi olajozás,
2. hét: a paták állapotától függően az olajozás heti 4 alkalomra csökkenthető,
3. és 4. hét: olajozás heti 3 alkalommal, majd szükség szerint.
Tipp: közvetlenül a tisztítás után olajozd meg a patákat.
3) Nyírproblémák megelőzése
A nyírrothadás megelőzése, valamint a nyír egészségének megőrzése érdekében minden egyes körmölés után, és szükség szerint hetente 1-2 alkalommal alkalmazzunk nyírrothadás elleni spray-t. Ez védőbevonatot képez a nyír és a talp felületén, valamint véd a baktériumok ellen.
A bükkfakátrány ugyancsak segít megelőzni a nyírrothadást, hiszen ez is antibakteriális, gombaölő hatású, és véd a nedvesség ellen.
Súlyosabb esetekben, ha már kialakult a nyírrothadás, feltétlenül hívjunk állatorvost!
4) Lassan növő paták
Lassan növő, gyenge, rossz minőségű paták esetén ásványi anyagokban gazdag takarmányt, és/vagy magas biotintartalmú pataerősítő vitamint érdemes etetni a lóval. A pata rendszeres zsírozása/olajozása szintén elengedhetetlen.
Ebben az esetben is hasznos lehet a vérkép ellenőrzése, ezért mindenképpen kérjük ki állatorvos véleményét!
+1: Így kerüld el a csüdsömört!
A csüdsömör a lábvég baktériumos bőrgyulladása, amely a csüdhajlatban, csüdtájékon fordulhat elő (de felhúzódhat a láb magasabb részeire is).
Ez a betegség jellemzően a nedves környezet (pl.: sáros talaj, vagy ammóniától átázott alom), atkák, baktériumok, rossz tartási körülmények vagy legyengült immunrendszer miatt alakulhat ki.
A csüdsömör tünetei: duzzadt láb (kötőszöveti gyulladás), sebes, berepedezett bőr (levedző varasodás, hegesedés), szőrhullás. Ez nagy fájdalommal jár és akár sántasághoz is vezethet.
Hosszú csüdszőrrel rendelkező fajták (pl.: frízek) hajlamosabbak a csüdsömörre, mert nehezebb kiszárítani a lábukat a szőr alatt. Ilyen fajtájú lovaknál nagy segítséget jelent a lábvégeken a hosszú csüdszőrök lenyírása.
Megelőzésképpen az alábbiakat érdemes figyelembe venni:
- a ló a lehető legkevesebb időt töltsön sáros körülmények között,
- a karámban a sáros részekre érdemes homokot teríteni,
- az istállóba mindig lemosott, tiszta, száraz lábbal kerüljön a ló, ahol tiszta és száraz alom várja,
- óvatosan vágjuk le a csüdszőröket, ügyelve arra, hogy ne vágjunk bele a csüdbe,
- érdemes időközönként fertőtlenítő-szárító hatású & a viszketést is enyhítő teafaolajos samponnal lemosni a lábakat, csüdszőröket,
- ne fáslizzuk be a ló lábát, mert az táptalajt nyújt a baktériumoknak és gombáknak.
Kialakult csüdsömör esetén érdemes állatorvoshoz fordulni!
A kezelést kezdjük fertőtlenítő hatású ecseteléssel (pl.: Betadine), majd töröljük szárazra a lábakat.
Ezután antibakteriális és hámosító készítménnyel kenjük be az érintett területet. Erre a célra alkalmas például a Leovet ezüstkrém vagy a FORAN M.R.S. csüdsömör elleni krém. Mindkét termék gátolja a baktériumok szaporodását, csökkenti a gyulladást, és regenerálja a bőrt. Ezeket a krémeket naponta - akár többször is - alkalmazhatjuk.
Fontos, hogy a kezelés után soha ne kössük vagy fáslizzuk be lovunk lábát! Mindenképpen szabadon kell hagyni a beteg bőrfelületet, hogy szellőzhessen. Ezzel párhuzamosan érdemes immunerősítő takarmány-kiegészítővel felturbózni lovunk szervezetét.
Köszönjük a hasznos tippeket és a profi fotókat a német Bense&Eicke csapatának!
https://www.bense-eicke.de