Így ápold a lovaglócsizmádat!
Sokáig szeretnéd használni kedvenc csizmádat vagy cipődet?
Karbantartásuk nagyon fontos az élettartamuk szempontjából.
Lássuk a lovas lábbeli ápolásának legjobb módjait!
Napi karbantartás
Bármilyen anyagból is készüljön a csizma, a napi karbantartáshoz a legjobb, ha használat után minden alkalommal áttörlöd a lovaglócsizmát vagy jodhpurt egy nedves, tiszta ruhával a sár és egyéb szennyeződések eltávolítására.
Nagyon koszos a lábbeli? Használj puha kefét a makacs szennyeződések eltávolításához. Különös figyelmet kell fordítani a talp szélére. Ezen a területen a szennyeződés gyorsan behatolhat, és károsíthatja a bőrt és a varrást.
Arra is ügyelj, hogy a lábbelid ne legyen túl nedves. Tehát ne öblítsd le őket a csap alatt (hacsak nem gumiból van)!
Váratlanul nagyon vizes a cipőd vagy csizmád? Ügyelj arra, hogy a szárításhoz ne tedd őket tűzhely vagy fűtőtest mellé, mert ez kiszárítja az anyagot. Kizárólag szobahőmérsékleten hagyjuk megszáradni, esetleg (újság)papírt is tehetünk bele, hogy felszívja a nedvességet. Ez a módszer nyáron különösen hasznos, hogy ne a bőr, hanem a papír szívja fel a lábfej izzadtságát lovaglás után.
A napi karbantartás mellett jó, ha rendszeresen ápolod a lábbelidet. Győződj meg róla, hogy csizmád vagy cipőd tiszta és száraz, mielőtt elkezded kezelni őket. Az, hogy milyen gyakran tudod a legjobban karbantartani lábbelidet, a heti egytől a havi egyig változhat. Ez különböző körülményektől függ, mint például: az időjárás, a használat intenzitása, a lovaglás szakága, a környezet, amelyben edzed a lovat, és természetesen a lábbeli anyaga. Minden anyagot más módon kezelnek. Tehát amikor cipőt vagy lovaglócsizmát vásárolsz, alaposan nézd meg, milyen anyagból készültek. Gyakran különböző anyagok kombinációit alkalmazzák, például bőr talpat és műbőr szárat.
Bőr
A legtöbb lábbeli (marha)bőrből készül. Ebben az a jó, hogy a bőr természetes módon légáteresztő, egészséges a lábfejnek. Emellett szerencsés, ha a talpkiképzés is megfelelő. Ez növeli a komfortérzetet, ami nagyon jólesik, ha minden nap sok időt töltesz a cipőben vagy csizmában.
A bőrcipőkről vagy csizmákról úgy lehet a legjobban gondoskodni, ha először nedves ruhával eltávolítod a makacs foltokat. A ló izzadsága kiszárítja a bőrt, ezért nagyon fontos, hogy ezt rendszeresen eltávolítsd. Bőrtisztításkor néha megoldást jelenthet a tisztítószer. Ezt gyakran szettben árulják hozzá illő bőrápoló krémmel. Mértékkel használd a tisztítószert, mert túlzott használat esetén kissé kiszáríthatja a bőrt.
Ha már tiszta a lábbelid: egy szivaccsal vagy puha ronggyal vékonyan vigyél fel valamilyen kondicionálót a bőrre (pl.: bőrzsír, bőrbalzsam, cipőkrém). Ezután hagyd jól beszívódni, lehetőleg egy napig. Majd a felesleges bőrkrémet le kell törölni.
Gyakran edzel nedves körülmények között? Akkor védheted meg a legjobban a bőrt, ha edzés után vízlepergető spray-vel vagy méhviaszos bőrbalzsammal kezeled a cipődet vagy csizmádat. A bőr élettartama jelentősen meghosszabbítható a spray/balzsam víztaszító komponenseivel. A vízlepergető spray kiválasztásakor fokozottan ügyelj az összetételre. A szilikon alapú készítmények korlátozzák a bőr légáteresztő képességét.
Műbőr
Mivel a műbőr szintetikus anyagból készül, és nem ugyanazokkal a tulajdonságokkal rendelkezik, mint a valódi bőr, karbantartása sokkal könnyebb. Gyakran elegendő a nedves ruhával történő tisztítás. Nagyon makacs szennyeződések esetén használhatsz tisztítószert is. A műbőrhöz speciális spray-k állnak rendelkezésre, amelyek segítségével megvédheted lábbelidet a nedvességtől és a szennyeződésektől. Ezt csak akkor érdemes évente többször megismételni, ha párás körülmények között edzel. Győződj meg róla, hogy cipőd vagy csizmád tiszta, mielőtt befújod őket. Ne kezeld a műbőrt bőrápolóval vagy krémmel. Ennek semmi értelme, mert a műbőr nem tudja magába szívni ezeket a természetes ápolószereket.
Lakkbőr
A lakkbőrre ugyanazok a karbantartási szabályok vonatkoznak, mint a műbőrökre. Kívánatos azonban gyakrabban kezelni a lakkbőrt speciálisan erre a célra készített spray-vel. Ez a spray megvédi a bőrt a nedvességtől és a szennyeződéstől, és extra fényessé varázsolja a lakkot.
Gumi
A gumi jodhpur vagy csizma könnyen karbantartható. Csak öblítsd le őket, esetleg szappannal és szivaccsal töröld át, és újra úgy néznek ki, mint új korukban. Ideálisak sárban való használatra vagy trágyázáskor.
További tippek, hogy még tovább élvezhesd lovaglócsizmádat és cipődet:
• Használj csizmasámfát, hogy a lehető legoptimálisabb legyen a csizma formája. A sámfa használata növeli a cipzár élettartamát is.
• A nedvesség és a baktériumok kombinációja felgyorsítja a kopási folyamatot. Ezért lovaglás után lehetőség szerint cseréld le a cipődet. Ez lehetővé teszi, hogy a bőr kevésbé gyorsan táguljon és kopjon.
• A cipők vagy csizmák ápolása után használj mikroszálas törlőkendőt vagy polírozó kefét/szivacsot, hogy cipőidnek, csizmáidnak extra fényt kölcsönözz.
• Tárold a csizmát egy megfelelő csizmatartó táskában. Győződj meg róla, hogy a csizma rendesen megszáradt, mielőtt a táskában tárolnád.
• Van cipzár a csizmádban vagy cipődben? Használhatsz úgynevezett zipp-sprayt. Ez biztosítja, hogy a cipzár rugalmas és tiszta maradjon. Vagy válassz "házi" megoldást: száraz szappant vagy gyertyaviaszt.
• A csizmán strasszok találhatók? Ezt a részt csak nedves ruhával kezeld.
• Bőr lovaglócsizmádat vagy cipődet lehetőleg csak lovagláshoz használd. A sár és a trágya gyorsan károsítja a bőrt.
• Nem győzzük eleget hangsúlyozni: ne használj nyeregszappant vagy olajat a cipőre vagy csizmára! Ez a bőrön elszíneződéseket, homályos foltokat és laza varrást okozhat. Ezen túl a nyeregszappan könnyen szétmarja a csizmabőr rostjait és egy idő után kilyukadhat a bőr.
Köszönjük a QHP támogatását!:-)